wind mill under blue sky and white clouds during daytime

Czy warto mieć własny wiatrak?

Zaraz obok fotowoltaiki przydomowa elektrownia wiatrowa jest sposobem na pozyskanie darmowej energii elektrycznej. Niemniej jednak, ludzie w Polsce nie są jeszcze tak bardzo zainteresowani tą inwestycją. Bardzo możliwe, że zmieni się to w przyszłości. Podobnie jak obecnie, ludzie masowo budują panele słoneczne na dachach ich domów, niewykluczone że niedługo zacznie się moda na przydomowe elektrownie wiatrowe.


Jak działa przydomowa elektrownia wiatrowa?

Przydomowe elektrownie wiatrowe nie są skomplikowane w budowie ani użyciu. Energia elektryczna powstaje za pomocą łopat wirnika które wprawiane są w ruch poprzez wiatr. Rodzaj wirników zależeć będzie od klimatu i sytuacji pogodowej w danym regionie. Często powtarzanym mitem jest to, że takie elektrownie są strasznie hałaśliwe, jednak prawda jest taka, że nie wydają one żadnych dźwięków. Wydaje się więc, że jest to świetny sposób na wytworzenie ekologicznej energii elektrycznej. Ale czy to się w ogóle opłaca?

Czy warto?

Zanim zdecydujemy się na budowę przydomowej elektrowni wiatrowej warto zastanowić się jaka moc będzie nam potrzebna. Warto wiedzieć że to właśnie moc elektrowni będzie decydowała o kosztach jej budowy. Żeby zdecydować jakiego rodzaju przydomową elektrownię wiatrową chcemy zbudować musimy zastanowić się ile energii elektrycznej zużywa nasz dom, ale też jakiego rodzaju warunki pogodowe zazwyczaj są w naszej okolicy.

Prąd za darmo?

Prąd wyprodukowany przez przydomową elektrownię wiatrową jest za darmo. W innych przypadkach będziemy płacić całkiem sporo za wytwarzanie prądu, a tutaj wydaje się, że wszystko będzie gratis. Tak się składa, że nie jest to mit. Elektrownie wiatrowe faktycznie produkują darmowy prąd, ale musimy liczyć się z dużymi kosztami na początku. Obliczenia wskazują że taka inwestycja zwraca się po upływie około 10 lat. Później będzie tylko generować zyski, a więc na budowie przydomowej elektrowni wiatrowej można jeszcze zarobić. Warto pamiętać że te obliczenia to tylko średnia. Niestety, może się okazać że nasza elektrownia popsuje się i będzie wymagała prac naprawczych, które mogą sporo nas kosztować.
Niemniej jednak, jakby nie patrzeć, cała inwestycja wydaje się być świetnym pomysłem. Jeśli tylko zależy nam na dobru naszej planety, zdecydowanie warto zainwestować w przydomową elektrownię wiatrową.

Dodaj komentarz