curtain at window with string lights

Co to jest pompa ciepła?

Kiedy budujemy dom, wybór ogrzewania jest jednym z najważniejszych etapów projektu domu. Nie warto wybierać tutaj możliwie jak najtańszej opcji, ale postawić na coś dobrej jakości i dobrego dla środowiska naszej planety. Jednym z najbardziej nowoczesnych i najmniej szkodliwych sposobów na ogrzewanie domu jest pompa ciepła. Czy warto się na nią zdecydować i jak ona właściwie działa?


Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest systemem grzewczym który charakteryzuje się tym, że nie wytwarza własnej energii w ten sam sposób w który robią to tradycyjne systemy zasilane paliwami, na przykład olejem czy węglem. Nie musi ona niczego spalać, dzięki czemu jest dużo zdrowsza dla środowiska naturalnego. Energię pobiera ona z natury, na przykład z gruntu, wody lub powietrza.
Jak to jest w ogóle możliwe? – Działanie pompy ciepła

Na pierwszy rzut oka, wydawać się może że działanie takiej pompy jest nieprawdopodobne. W jaki sposób energia może brać się z gruntu lub powietrza? Otóż, polega to na tym że ciepłe powietrze z zewnątrz przenoszone jest do środka pomieszczenia. W bardzo podobny sposób działa urządzenie, które każdy z nas bez wątpienia ma w domu– lodówka. Pompa ciepła działa jednak na odwrotnej zasadzie. Zamiast ochładzać wnętrze ociepla je oraz oddaje zimno na zewnątrz.
Jak dobrać pompę ciepła do naszego domu?

Największe znaczenie będzie tutaj miała wielkość naszego domu. Kiedy przyjdzie nam wybrać odpowiednią pompę ciepła, musimy wziąć pod uwagę większą wielkość naszej działki, a niekoniecznie domu. Następnie będziemy musieli obliczyć moc z której będzie musiała korzystać pompa. Od tego będzie też zależeć jej koszt. Im większy dom i im więcej energii potrzebne jest żeby go ogrzać, tym więcej kosztować będzie instalacja takiej pompy. Niemniej jednak, dla osoby której zależy na naszej planecie i środowisku takie rozwiązanie będzie świetne. Podobnie jak z innymi źródłami energii odnawialnej, koszty generowane są głównie na początku, a później inwestycja zaczyna nam się zwracać.

Dodaj komentarz