black two-seat sofa and coffee table inside room

Co to jest dom zeroemisyjny?

Jeśli planujesz budowę domu, lub chcesz wprowadzić zmiany w budynku w którym już mieszkasz, z pewnością chcesz żeby twój dom był oszczędny, nowoczesny i ekologiczny. Szukając informacji na ten temat, zapewne spotkałeś się z określeniem dom zeroenergetyczny lub dom zeroemisyjny. Ale co właściwie oznaczają te pojęcia?


Czym jest dom zeroemisyjny?

Taki dom możemy określić wieloma nazwami: dom pasywny, zeroenergetyczny, czy zeroemisyjny, ale w każdym przypadku mówimy o tym samym koncepcie. Chodzi o to, żeby nasz dom był tańszy w utrzymaniu, ale również mniej szkodliwy dla środowiska. Taki dom będzie zużywał mniej energii, lub nawet zero, dzięki czemu będzie zdecydowanie bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego.

Czym jest dom pasywny?

Warto zacząć od tego czym jest dom pasywny. Jest to rodzaj budynku który spełnia pewne określone warunki które zostały ustalone przez międzynarodowe Stowarzyszenie domów pasywnych. Chodzi tutaj między innymi o zużycie energii na rzeczy takie jak: ogrzewanie pomieszczeń, zużycie energii pierwotnej, chłodzenie pomieszczeń, szczelność oraz komfort termiczny. Co więcej, warto zaznaczyć, że koszt budowy domu pasywnego kosztuje około 10-15% więcej odbudowy tradycyjnego budynku. Z drugiej strony jest to inwestycja, bo na dłuższą metę taki dom jest dużo tańszy niż dom ogrzewany w sposób tradycyjny.


Przeczytaj też: Jaki piec lepszy na pellet czy ekogroszek?


Co różni dom pasywny do domu zeroemisyjnego? I dlaczego warto?

Dom zeroemisyjny z koleji to budynek który ma zerową energię netto. Nie został on jednak zdefiniowany w prawie polskim lub europejskim ale wiemy o nim to, że nie zużywa on energii pierwotnej. Zazwyczaj wytwarza on dużo więcej energii, niż sam zużywa, przynajmniej w pierwszych latach funkcjonowania. Ale jak to jest właściwie możliwe? Sekret jest w tym że dom ten ma systemy fotowoltaiczne lub wiatrowe elektrownie przydomowe, które produkują energię, której zapas jest później sprzedawany do elektrowni. Tego rodzaju dom jest wyjątkowo ekologiczny oraz bardzo tani w utrzymaniu.

Dodaj komentarz